Polityka prywatności i cookies | Kontakt

Chania

Chania

Chania (gr. Χανιά, także Hania, dawniej La Canea) to drugie co do wielkości miasto Krety, w latach 1898-1971 jej główny ośrodek administracyjny. Chania to również region (prefektura) na Krecie. Miasto zostało założone przez Wenecjan na miejscu starożytnego, istniejącego tu już ok. 3400 r. p.n.e., minojskiego osiedla Kydonia. Obecnie Chania słynie z atrakcyjnej nabrzeżnej dzielnicy portowej, z charakterystyczną wenecką zabudową.

Historia Chanii

IV tysiąclecie p.n.e. – założenie minojskiej osady Kydonia przez Kydona, syna Akalle i boga Hermesa
69 p.n.e. – zdobycie miasta przez Republikę Rzymską
XIII wiek zdobycie i rozbudowa miasta przemianowanego jako La Canea przez Wenecjan
1537 – zakończenie budowy muru obronnego celu ochrony przed Turkami
1645 – zdobycie miasta przez Turków
1851 – Chania zostaje centrum administracyjnym Krety
1898 – po wyzwoleniu spod panowania tureckiego Chania zostaje stolicą autonomicznego państwa kreteńskiego
1913 – Chania wraz z całą Kretą zostaje przyłączona do Grecji
podczas II wojny światowej miasto zostało poważnie zbombardowane
1971 – Chania traci status centrum administracyjnego Krety na rzecz Iraklionu.

Zabytki i ciekawe miejsca w Chanii

Port Wenecki i latarnia morska – port zbudowany przez Wenecjan w XIV wieku. Pod koniec XV wieku zostały zbudowane na terenie portu 23 arsenały – przylegające do siebie hale zbudowane z kamienia i ołowianymi dachami, używane do budowy i przechowywania zimą galer. Do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie 9 arsenałów. Na terenie portu zachował się również meczet Janczarów.
Stare Miasto – zespół budowli z okresu panowania weneckiego i tureckiego (XIII – XVI wiek) rozciągający się na południe od portu i otoczony fragmentami muru miejskiego zbudowanego przez Wenecjan. Zostało zniszczone w wyniku nalotów w czasie II wojny światowej, odrestaurowywane ze środków Unii Europejskiej
Loggia Wenecka – loggia zbudowana w stylu renesansowym. Aktualnie zachowały się jedynie mury zewnętrzne wraz sentencją wygrawerowaną pomiędzy oknami na środkowym piętrze: Nulli parvus est census qui magnus est animus (Nie będzie nisko ceniony ten, kto jest bogaty duchem).
Hala targowa – wybudowana w 1923 r., wzorowana na hali w Marsylii. Uważana za jedną z najpiękniejszych w Grecji. Można tu kupić niemal wszystkie miejscowe produkty
Park miejski – położony na obrzeżach miasta. Na terenie parku w zagrodach pasą się dzikie kozy Agrimi. Ponadto w parku jest kawiarnia i kino plenerowe.
Muzeum Archeologiczne – znajduje się w byłym kościele klasztornym San Francesco (ulica Chálidon 21) z XVI wieku. Ekspozycja muzeum obejmuje eksponaty wystawione chronologicznie od późnego neolitu
Muzeum Folkloru – położone na południe od Muzeum Archeologicznego. Eksponuje kreteńska sztukę ludową z okresu od XVIII wieku – XX wieku

Chania budzi się wieczorem

Chania obecnie

W czasach dzisiejszych, Chania to najważniejszy ośrodek turystyczny Krety Zachodniej. 14 km na wschód od Chanii znajduje lotnisko im. Daskalogiannisa (Port lotniczy Chania, kod IATA: CHQ, ICAO: LGSA). Większość turystów lecących na wczasy na Krete Zachodnią ląduje właśnie na lotnisku w Chanii, tu również lądują samoloty tanich linii lotniczych Ryanair (połączenia do Chanii min. z Wrocławia, Katowic i Warszawy).
Biura podróży zwykle lokują turystów w hotelach położonych wzdłuż wybrzeża na zachód od Chanii. Najpopularniejsze kurorty turystyczne regionu Chania to: Agii Apostoli, Kato Daratso, Kato Galatas, Kato Stalos, Agia Marina, Platanias, Maleme, Kolymbari, Drapanias i Kissamos.