Polityka prywatności i cookies | Kontakt

Kreta

Kreta

Kreta (z greckiego Κρήτη od słowa krateia – silna, łac. Creta)  to największa wyspa należąca do Grecji. Jest ona również piątą co do wielkości wyspą w basenie Morza Środziemnego brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion). Od północy Kretę oblewa Morze Kreteńskie, a od południa, słone Morze Libijskie. Kreta to najbogatszy region Grecji, żyjący głównie z turystyki oraz produkcji oliwek. Na wyspie nie zobaczymy greckiego kryzysu o którym głośno w mediach, a wśród samych Kreteńczyków coraz większą popularnośc zdobywa pomysł, odłączenia się od Grecji.

Pięknem Krety zachwycał się już przed wiekami, najsłynniejszy grecki poeta – Homer. To właśnie na Krecie zrodził się najpotężniejszy z greckich bogów – Zeus. 5000 lat temu, narodziła się cywilizacja Minojczyków, która w zasadzie dała początek całej Europie.

Krajobraz Krety to charakterystyczne skaliste wybrzeża, gdzieniegdzie przerywane ciągnącymi się pasmami długich i szerokich plaż. Plaże północnego wybrzeża Krety (np. okolice popularnej Chanii) są zwykle piaszczyste, natomiast po drugiej stronie Krety, zwykle spotkamy plaże kamieniste (choć oczywiście są wyjątki tu i tam).

plaża Iguana Beach w okolicy Chanii

Klimat kreteński ma cechy umiarkowane jak i subtropikalne.  Lato jest bardzo gorące i suche, w zimie jest chłodniej i deszczowo.  Szczyty gór na Krecie w zimie  często pokrywa śnieg.

Główne i najpopularniejsze miasta Krety to: Heraklion (stolica), Chania (dawna stolica), Rethymno, Chora Sfiakion, Paleochora i Ierapetra.

Średnie temperatury powietrza na Krecie:

MIESIĄC   I* II* III* IV* V* VI* VII* VIII* IX* X* XI* XII*
TEMP w C°  14° 15° 17° 20° 23° 27° 30° 31° 27° 24° 20° 17°

Na południowym wybrzeżu Krety, temperatury mogą być 2-3 C° wyższe, szczególnie zimą.

Największe atrakcje turystyczne Krety to słynne ruiny pałaców minojskich w Knossos, Fajstos, Malii i Káto Zákros, fortyfikacje wzniesione przez Wenecjan w Retymno i Spinalonga oraz wąwóz Samaria. Warto odwiedzić dawną stolicę Krety, czyli miasto Chania – znajdziemy w nim wpływy weneckie, tureckie i greckie.

Chania budzi się do życia wieczorem

W regionie Chania położonych jest najwięcej hoteli i tam właśnie trafia gros turystów, spędzających wczasy na Krecie. Jednymi z popularniejszych wycieczek są te, które pozwalają na zobaczenie wspaniałych plaż i zatoczek, min. Elafonissi, gdzie poczujemy się jak na Karaibach, brodząc w turkusowej wodzie po kolana i spoglądając na różowy piasek, oraz na plaży Balos na wyspie Gramvoussa.
Będąc dłużej na Krecie, warto również wybrać się na inną wyspę a mianowicie Santorini, koszt jednodniowej wycieczki na Santorini to około 170 euro ( autobus + prom + przewodnik).


:

Mapa Krety