Polityka prywatności i cookies | Kontakt


Lefkada

Lefkada

Lefkada to wyspa, której nazwa wywodzi się od greckiego słowa „lefkos” oznaczającego „białe skały”. Lefkada jest wyspą zaliczającą się do archipelagu Wysp Jońskich. Lefkada leży na południe od wyspy Korfu, oraz na północ od Kefalonii. Pomimo, że Lefkada jest wyspą, to z Grecją kontynentalną łączy ją most zwodzony o długości 30 metrów!
Wyspa ma powierzchnię 356 km2 a zamieszkuje ją około 20 tys. mieszkańców.

W starożytności, Lefkada znana była ze świątyni Apollina oraz skały gdzie strącano skazanych. Według legendy z tzw. Białej Skały rzuciła się do morza Safona, grecka poetka.

Lefkada to górzysta (najwyższy szczyt – Elati – 1158m n.p.m.) i żyzna wyspa, która jest pokryta bujną i zieloną roślinnością. Rosną tam liczne gatunki dębów i sosen, cyprysy, winorośl i drzewa oliwne, rzadkie kwiaty oraz aromatyczne zioła. Można się tu także natknąć na wodospady i kaniony. Swą popularność Lefkada zdobyła głównie dzięki wspaniałym widokom oraz bajecznym plażom na zachodnim klifowym wybrzeżu. Znajduje się tu plaża Porto Katsiki uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Większość plaż oferuje wszelkie udogodnienia, oraz otrzymało też „niebieską flagę” za swe znakomite warunki.


Plaża Milos Beach na Lefkadzie.

Najpiękniejsze plaże znajdują się na południowym-zachodzie wyspy i są to: Pefkoulia, Kathisma, Milos, Gialos, Egremni i Porto Katsiki. Wschód i południe wyspy oferują małe, zazwyczaj piaszczyste bądź kamieniste plaże i krystaliczną wodę. Są to: Ligia, Nikiana, Nidri, Dessimi, Poros, Ammoussa, Aghiofili i Vassiliki.

Plaża Kalamitsi Beach Lefkada

Plaża Kalamitsi Beach na wyspie Lefkada (fot. en.wikipedia)

Wyspa oferuje wiele mozliwości aktywnego wypoczynku – można tutaj uprawiać rozmaite sporty wodne jak kajakowanie morskie, windsurfing czy kitesurfing do których szczególnie dobre warunki panują na południu wyspy w Vassiliki. Lubiący nurkować znajdą na wyspie centra nurkowe – Lefkas Diving Center i Nautilus Diving Club. Znajduja sie tutaj również atrakcyjne ścieżki rowerowe i szlaki trekkingowe. Warto również wybrac się w malowniczy rejs na lub dookoła jednej z okolicznych wysepek – Kefallonia i Ithaka czy Skorpios – prywatnej wyspy rodziny Onassisów.

Liczne restauracje, bary i tawerny serwujące zarówno typowe greckie potrawy jak i miejscowe specjały jak np. „savoro” – świeża ryba w ziołach z rodzynkami i czosnkiem, a na deser „pasteli” – słodka mieszanina ziaren sezamu i miodu. Miłośnicy nocnych zabaw powinni wybrać się do stolicy wyspy – Lefkady gdzie znajdą liczne bary i kluby czynne do białego rana.

Mapa wyspy Lefkada:

fot w nagł. Rache-P/flickr.